Jak pozbyć się kuny?

Jak pozbyć się kuny z poddasza – zwalczanie kuny domowej

Kuna domowa to małe zwierzę, które powoduje duże straty w naszych domach:

  • straty cieplne, które powodują wzrost rachunków za ogrzewanie,
  • zniszczenia izolacji dachu, w tym folii paroizolacyjnej, membrany dachowej,
  • uszkodzenia przewodów antenowych, elektrycznych.

Kuna domowa

Kuna domowa, zwana także “kamionką”, jest małym ssakiem drapieżnym z rodziny łasicowatych. Żyje około 10 lat. Jej futro może mieć różne barwy – od ciemnobrązowej po szarą. Cechą charakterystyczną jest znajdujący się na jej podgardlu pasek, który przypomina biały krawat. Ciągnie się on aż do klatki piersiowej. Może się jednak zdarzyć, że na futrze ten charakterystyczny znak nie wystąpi.

Kuny mają smukłą budowę ciała i osiągają długość do ok. 50 cm (mierząc bez ogona). Mają silne łapy, na których zwinnie i bardzo cicho się poruszają oraz wspinają. Potrafią też skakać na odległość 3 metrów

Kuna ma bardzo ostre zęby. Odżywia się zarówno pokarmem zwierzęcym jak i roślinnym. Ptaki, gryzonie i ptasie jaja często goszczą w jej jadłospisie. Porywa też zwierzęta hodowlane takie jak kurczaki czy króliki. Wśród pokarmów roślinnych do przysmaków zalicza śliwki, czereśnie, owoce leśne. Resztki pokarmów często można znaleźć na wydrążonych w ociepleniu dachów korytarzach.

Jak poznać, że na naszym strychu zamieszkała kuna?

Kuna prowadzi nocny tryb życia i uaktywnia się po zmroku. Jest bardzo zwinna i szybka, Potrafi się wspinać po rynnach, a nawet po pionowych ścianach budynków. Wystarczy niewielki otwór, aby kuna zadomowiła się na naszym poddaszu.

Obecność kuny łatwo rozpoznać. Naszą czujność powinny wzbudzić hałasy dobiegające z poddasza. Zwierzę niszczy izolację drążąc korytarze w ociepleniu. Przegryza kable, brudzi. Jej odchody mają bardzo nieprzyjemny zapach. Ponadto o jej obecności świadczą znajdujące się w okolicy naszego domu martwe ptaki czy gryzonie. Bardzo często jej obecność można zauważyć w samochodzie. Świadczą o tym uszkodzenia wygłuszenia silnika, ślady łap w komorze silnika, zarysowania lakieru i szyb oraz nadgryzione przewody.

Skutki i następstwa osiedlenia się kuny na poddaszu

  1. dokuczliwy upał latem, a zimą duża różnica temperatur między parterem, a poddaszem budynku
  2. przerwanie ciągłości izolacji powoduje skraplanie się pary wodnej przez co powstają zacieki na płytach gipsowo-kartonowych we wnętrzach domu oraz odczucie wilgoci i zimna
  3. trwałe uszkodzenie izolacji i membrany dachowej powoduje wychłodzenie skosów poddasza i wzrost rachunków za ogrzewanie

Naprawa dachu uszkodzonego przez kuny

Próby pozbycia się kuny ze strychu powinniśmy podjąć zaraz po wykryciu tego gryzonia. Jeśli to zignorujemy, to możemy narazić się na ogromne straty.

1. Naprawa izolacji zniszczonej przez kuny

Po otrzymaniu zgłoszenia od klienta dokonujemy oceny zniszczeń. Wykonujemy miejscowe odkrywki w połaci dachu. Na tej podstawie przygotowujemy indywidualny projekt naprawy.

Naprawa uszkodzeń rozpoczyna się od uprzątnięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń spowodowanych przez kunę oraz zniszczonych fragmentów izolacji. Prace naprawcze obejmują uzupełnienie izolacji dachu poprzez wdmuchanie granulatu celulozy oraz uzupełnienie paroizolacji i miejscowe zabezpieczenie dachu. Stosując tę metodę mamy gwarancję dokładnego uzupełnienia izolacji, a co za tym idzie, skutecznego utrudnienia ponownego pojawienia się kun na naszym poddaszu. Dokładne wypełnienie przestrzeni dachowych celulozą utrudni szkodnikom przemieszczanie się.

Materiał celulozowy, który stosujemy dokonując napraw zmniejsza mostki cieplne i eliminuje straty materiałowe. Jest dobrym termoizolatorem, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, chroni konstrukcje przed korozją i jest nieprzyjazny dla gryzoni i insektów.

2. Metoda wykonywanych prac

Wszystkie nasze prace wykonywane są na zewnątrz budynków. Ze względu na technikę wdmuchiwania, z parteru mogą zostać bezproblemowo wypełnione wszystkie wyżej położone części budynku. Oszczędza to czas oraz przyspiesza realizację projektu. Sprawdzenie poprawności wykonania napraw odbywa się przy pomocy kamery termowzyjnej.

Jeżeli zajdzie konieczność wykonamy dodatkowe docieplenie dachu lub wymianę izolacji na nową. Na nasze usługi i zastosowane materiały udzielamy gwarancji.

3. Zabezpieczenie dachu przed kunami

Obecnie na rynku stosowanych jest kilka metod odstraszania kun. Są one bardziej lub mniej skuteczne. Wszystko zależy od warunków środowiskowych w jakich znajduje się budynek mieszkalny. Dobór właściwej i skutecznej metody jest kwestią indywidualną dla każdego klienta.

Pozbywamy się kun w Krakowie i woj. małopolskim

Rozpocznij współpracę z Termoplus

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz przygotujemy bezpłatną wycenę. Telefon kontaktowy: +48 662 040 750